Türk doktordan dünyada bir ilk

MELTEM GÜNAY İstanbul

Uzun yıllar pilotluk yapan ve şu anda da pilot eğitmenliğine devam eden İlker Koç, dünyada ilk kez uygulanan robotik sisteme entegre edilen üç boyutlu görüntülemenin kullanıldığı bir operasyonla prostat kanserinden kurtuldu.

Üroloji uzmanı Prof. Dr. Erdem Canda tarafından gerçekleştirilen operasyonda, üç boyutlu MR görüntülerinin yanı sıra prostatta kanser yerleşimi ile ilgili çok önemli bilgi veren PET görüntüleri de kullanılırken, çalışmanın bilimsel makalesi geçtiğimiz günlerde British Journal of International Compass dergisinde yayınlandı.

10 günde iyileşti

Havacılık sektöründe yıllardır çalışan ve pilot eğitimleri veren İlker Koç, mesleği gereği yaptırdığı periyodik kontroller sırasında bazı değerlerinin yüksek olduğunu fark edince hemen biyopsi yaptırdı. Ama yapılan testlerde ve biyopsilerde hiçbir şey çıkmamasına rağmen rahatsızlıkları devam edince bu kez başka bir merkeze gitti.

Yeniden periyodik muayene yapıldığında PSA değerleri yüksek çıkan Koç, Koç Üniversitesi’nden üroloji uzmanı Prof. Dr. Erdem Canda’nın kapısını çaldı. Füzyon biyopsisi yapılan Koç, operasyon sonrası sağlığına kavuşarak 10 gün sonra işine geri döndü.

‘İlke imza attık’

Yaptığı çalışma ile bir ilke imza atan Prof. Dr. Canda ise yaptıkları operasyonu şöyle anlattı: “Robotik cerrahi öncesinde prostat MR ve PET görüntüleri özel bir program ile üç boyutlu hale getirildi. Bu sırada prostat içindeki kanser odakları farklı renklerle belirlenerek yerleşimleri de net olarak ortaya çıkarıldı. Bu aşamada üç boyutlu görüntüler oluşturuldu ve bunlar robotik sisteme aktarıldı. Özellikle tümör odaklarının bulunduğu bölgelerde yapılan cerrahi teknik tümöre göre değiştirilerek tüm kanser odaklarının prostat ile birlikte çıkartılması amaçlandı. Yine bu yönteme ek olarak kanserin sıçrayabileceği lenf bezi bölgelerini ameliyat sırasında daha iyi belirlememizi sağlayan ICG ile floresan görüntüleme yöntemi de kullanıldık. Son olarak çıkarılan bölge ameliyat devam ederken patolojik incelemeye gönderilerek başka kanser odağı kalıp kalmadığı incelendi.”

Olumlu yorumlar

“Böylece hasta vücudunda kanser odağı bırakmadan robotik cerrahiyi bitirilmesi amaçlandı. Bu yöntemi Türkiye’de ilk kez uyguladık. Yurt dışında robotik cerrahi sırasında prostat MR görüntülerinin üç boyutlu hale getirilerek ameliyat sorasında kullanılması yapılmıştı. Biz buna ek olarak, prostatta kanser yerleşimi ile ilgili çok önemli bilgi veren PET görüntülerini de üç boyutlu görüntülere eklemeyi başardık.

Böylece iki önemli veriyi üç boyutlu görüntüye çevirerek robotik ameliyatlarımızda kılavuz olarak kullanmış olduk. Bildiğim kadarı ile bu yöntemi de dünyada ilk kez biz kullanmış olduk ve çalışmamızın bilimsel makalesi yakın zaman önce British Journal of International Compass dergisinde yayınlandı ve çok sayıda olumlu yorum aldı.”

Mesane kanseri için robotik cerrahi ile mesanesi alınan hastamıza yine robotik olarak ince bağırsaktan yeni mesane yapıldı Mesane kanseri için robotik cerrahi ile mesanesi alınan hastamıza yine robotik olarak ince bağırsaktan yeni mesane yapıldı 2020 Avrupa Robotik Üroloji Kongresinde Prof.Canda 2020 Avrupa Robotik Üroloji Kongresinde Prof.Canda'dan Canlı Cerrahi ile Robotik Piyeloplasti Ameliyatı Prostata robotik neşterli çözüm Prostata robotik neşterli çözüm İki Türk doktor, dünyadaki cerrahlara robotik cerrahi öğretiyor İki Türk doktor, dünyadaki cerrahlara robotik cerrahi öğretiyor Dr.Canda Avrupa Robotik Üroloji Kongrelerinde (ERUS) robotik prostat kanseri cerrahisi çalışmaları için ödül almıştır Dr.Canda Avrupa Robotik Üroloji Kongrelerinde (ERUS) robotik prostat kanseri cerrahisi çalışmaları için ödül almıştır Avrupa Üroloji Derneği European Urology Forum Ödülü Avrupa Üroloji Derneği European Urology Forum Ödülü Prof. Canda 2018 Prof. Canda 2018'den beri İstanbul Koç Üniversitesi Hastanesinde çalışmaktadır. Prof. Canda has an experience and exposure of more than 1000 robotic urology cases Prof. Canda has an experience and exposure of more than 1000 robotic urology cases Prof. Dr. A. Erdem Canda Da Vinci Robotu Ameliyatı Prof. Dr. A. Erdem Canda Da Vinci Robotu Ameliyatı Prof. Dr. A. Erdem Canda Da Vinci Robotu Ameliyatı Prof. Dr. A. Erdem Canda Da Vinci Robotu Ameliyatı Prof. Dr. A. Erdem Canda Da Vinci Robotu Ameliyatı Prof. Dr. A. Erdem Canda Da Vinci Robotu Ameliyatı Prof. Dr. Erdem Canda Robotik Ürolojiye Şuabt 2009 Prof. Dr. Erdem Canda Robotik Ürolojiye Şuabt 2009 'd aBaşlamıştır European Urology Forum Award (2017) European Urology Forum Award (2017) Dr.Canda Dr.Canda'ya Avrupa Robotik Üroloji Kongresinde ödül (2017) Avrupa Robotik Üroloji Kongresi ERUS (2014) Avrupa Robotik Üroloji Kongresi ERUS (2014) Dr.Canda Dr.Canda'nın 2012 Kanada ziyareti raporu Dr.Canda Dr.Canda'ya Kanada Uroloji Kongresin'de plaket verilmesi ve sunumu (Haziran 2012, Banff) Dr.Canda Dr.Canda'nın editörlüğünü yaptığı uluslararası Mesane Kanseri kitabı (İngilizce) yayımlanmıştır (2012). Robotla mesane kanseri ameliyatlarımıza ait daha geniş serimizin sonuçları British Journal of Urology International Robotla mesane kanseri ameliyatlarımıza ait daha geniş serimizin sonuçları British Journal of Urology International'de yayınlanmıştır-2012 Ekibimiz robotla 2 farklı ameliyatın yapılabildiğini göstermiştir: Prostat kanseri ve safra kesesi ameliyatları-2011 Ekibimiz robotla 2 farklı ameliyatın yapılabildiğini göstermiştir: Prostat kanseri ve safra kesesi ameliyatları-2011 Dr.Canda Dr.Canda'nın Japonya'daki konuşması Robotic partial nephrectomy course @ ORSI Academy in Belgium, 31.May-2.June.2018 Robotic partial nephrectomy course @ ORSI Academy in Belgium, 31.May-2.June.2018